As the sun moves, your comfort moves with it. Effortless operation systems allow you to adjust your shade and privacy in the moment, helping your outdoor space feel relaxed, usable and perfectly suited to how you live.
Our revolutionary cool-touch fabric reflects the sun's infrared heat, creating a surface that feels up to 10°C cooler than traditional fabrics.
Engineered to block up to 90%* of UV rays, our high-performance fabric helps create noticeably cooler, more comfortable shade — perfect for longer afternoons outdoors.
*Excludes 1.8m x 2.1m and 2.1m x 2.1m HeatShield Crank Operated Outdoor Blinds.
Wipe with a damp cloth or hose off and air dry for hassle-free maintenance.
| Size | 1.8m x 2.1m |
| Mechanism | Roll Up |
| UVE Protection | up to 90% |
| Pelmet | No |
| Bungee Kit | Yes |
| Hardware Warranty | 2 Year |
| Blind Width | 2400mm |
| Blind Length | 2700mm |
| Hardware Material | Metal |
| Hardware Color | Black |
| What's Included | Outdoor blind, anchor plates, rope cleat and screws & anchors. |
| Material | HDPE |
| Fabric Warranty | 5 Year |
| Fabric GSM | 165gsm |